Video

Lietuvos motokroso čempionatas HOBBY B

TubePress

Problem retrieving videos from provider: Not Found

Baltarusiška demokratija: baimė ir kraujo skonis

„Kalbant apie praėjusį savaitgalį Baltarusijoje vykusius prezidento rinkimus išskirčiau du aspektus – rinkimų tvarką ir tikrąsias žmonių teisės“, – sakė šiaulietis Seimo narys Andrius Šedžius. Jis, kartu su kolegomis parlamentarais vyko stebėti, kad prezidento rinkimai Baltarusijoje vyktų pagal demokratijos principus. Opozicijos surengtam mitingui peraugus į riaušes, stebėtojams iš Lietuvos teko pajusti ir „omonininkų“ lazdų skonį.

Žmonės labai geri, tačiau gyvena nuolatinėje baimėje

Paklaustas, ar iš tiesų prezidento rinkimai Baltarusijoje vyko vadovaujantis tik demokratiniais principais, Seimo narys Andrius Šedžius sakė negalįs vienareikšmiškai atsakyti – tam reikėtų išsamios analizės. Tačiau rinkimų dieną stebėtojai iš Lietuvos pažeidimų neužfiksavo.

„Rinkimų dieną tvarka buvo ideali. Disciplina – aukščiausio lygio. Rinkimų komisijos nariai, stebėtojai visi buvo savo vietose. Tačiau pastebėjome, kad žmonės labai bijo. Ko – negaliu konkrečiai įvardinti. Mums atvykus, parodžius pažymėjimus ir prisistačius, jog esame nepriklausomi stebėtojai, tiek komisijos nariai, tiek vietiniai stebėtojai labai išsigąsdavo – jiems drebėjo rankos, pylė šaltas prakaitas. Viena sekretorė mus pamačiusi nuėjo pasimatuoti kraujospūdžio ir išgėrė vaistų. Buvo jaučiama nepamatuotai didelė baimė“, – pastebėjo A. Šedžius.

Kita vertus, anot parlamentaro, žmonės labai geri, nesugadinti. A. Šedžius pasakojo, kad pasibaigus balsavimui, rinkimų komisijos nariai sėdo skaičiuoti balsų. Viena narė pasidėjo baltą popieriaus lapą ir tušinuką. Nepriklausomiems stebėtojams paprašius patraukti rašymo priemonę, kaip galimą biuletenių klastojimo įrankį, moteris pasimetė ir nesuprato, ką stebėtojai turėjo omeny.

„Vertinant tai, ką mačiau, žmonės labai geri ir tikrai nesugadinti. Jiems net į galvą nešautų mintis, kad tušinukas gali būti naudojamas biuletenių sugadinimui. Be to, rinkėjai į rinkimus ėjo kaip į šventę. Buvo keista girdėti, kad vieni kitus žmonės sveikino su švente“, – sakė A. Šedžius.

Parlamentaras neabejoja, kad baltarusiai tikrai dar vienai kadencijai išrinko Aleksandrą Lukašenka. Tačiau, ar tikrai tokia balsų persvara, kokia skelbiama, parlamentaras nenorėjo komentuoti.

„Pasakysiu tik keletą skaičių, o išvadas kiekvienas žmogus tegul pasidaro pats. Išankstinio balsavimo metu, už A. Lukašenką balsavo 90 procentų rinkėjų, už jo oponentus – 10 procentų. Rinkimų dieną už A. Lukašenką balsavo maždaug 55 procentai rinkėjų. Kaip vyko išankstiniai rinkimai – negaliu komentuoti, nes Baltarusijoje nebuvau“, – sakė parlamentaras.

„Omonininkų“ smūgiai – būdas įsiteikti perrinktam prezidentui?

Rinkimų dieną riaušėmis baigėsi opozicijos mirtingas. Į įvykių sūkurį netikėtai pateko ir stebėtojai iš Lietuvos. „Omoninininkų“ lazdų smūgius į nugarą vis dar jaučiantis Seimo narys Andrius Šedžius sako, kad nevaldoma situacija labai priminė 1991 metų sausio 13-osios įvykius Vilniuje. Skirtumas tik vienas – nebuvo tankų.

„Neslėpsiu – buvo išties baisu. Specialiųjų pajėgų vyrai mušė visus. Nesirinko – vyras, moteris ar vaikas. Jautėme nevaldomą agresiją. Mes rodėme pažymėjimus, sakėme, kad esame diplomatai, nepriklausomi stebėtojai, tačiau niekas mūsų nesiklausė. Nuo rimtesnių sužalojimų mus išgelbėjo milicininkai“, – sakė A. Šedžius.

Kodėl reikėjo mušti žmones? Daužyti žurnalistų įrangą? A. Šedžius mano, jog galbūt tokiu būdu specialiosios pajėgos „Omon“ bandė įsiteikti perrinktam lyderiui.

„Versijų gali būti įvairių, tačiau, manau, kad „omonininkų“ veiksmai turi būti įvertinti tarptautiniu mastu“, – sakė parlamentaras.



Komentuoti

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin