Atominės energetikos strategija
Kokią atominės energetikos strategiją parengė ministerija? Jokios strategijos – tik kalbos. Ignalinos atominė elektrinė bus uždaryta ir taškas, alternatyvų nėra. Žiniasklaida mirga nuo specialistų ir neišmanėlių komentarų. Ieškoma, kas kaltas, kad už elektrą teks mokėt gerokai brangiau. O kas kompensuos dalį lėšų, kurias prarasime? Kiek mokėsime už elektrą?
Klausimų daugiau negu atsakymų. Drąsiai galiu sakyti, kad socialdemokratai dėjo pastangas, jog IAE darbas būtų pratęstas. Galbūt Lietuvos žmonės atsimena, kaip 2008-aisiais socialdemokratai kvietė Lietuvos gyventojus padėti savo Vyriausybei pasiekti, kad būtų pratęstas IAE darbas. Referendume Lietuvos gyventojai būtų suteikę papildomų svertų Vyriausybei derybose su Europos Sąjungos šalimis. Tačiau dėl nepakankamo balsavusių skaičiaus referendumas spalio 12 neįvyko. Argi Lietuvos žmonės neparodė, kad jiems patiems ne itin rūpi, kas vyks po poros metų?
Mes nepasidavėme. Visus 2009-uosius bandėme įkalbėti valdančiuosius kreiptis į ES, prašyti, kad elektrinės antrojo bloko uždarymas būtų nukeltas vėlesniam laikotarpiui. Juolab, kad tokia galimybė sunkmečiu yra numatyta. Valdantieji šaukė priešingai. Konservatoriai krizės laikotarpiu įkūrė dar vieną – Energetikos ministeriją, kainavusią milijonus litų – neva turinčią rūpintis visa šalies energetika. Tik apie elektrinės darbo pratęsimą su ES šalimis nė nesiruošė diskutuoti, o apie naujos IAE statybas tik svajoja.
Darbo pratęsimas turėjo būti esminis Lietuvos Vyriausybės rūpestis. Net Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos vadovas tvirtino, kad IAE antrojo reaktoriaus darbas galėtų vykti iki 2012 metų liepos. Dabar jau aišku, kad į tai atsižvelgta nebus.
Naujos atominės elektrinės statybos išlaidos, bus įskaičiuotos į elektros kilovatvalandės kainą. Galėtume prailginti IAE darbą ir tokiu būdu sutaupyti apie 5 milijardus litų, tačiau ji bus uždaryta dar iki leistinos datos. Tokiu atveju pinigus prarasime. Kas kompensuos tą netektį?
Apskritai nesu girdėjęs, kad kas pasaulyje būtų pasinaudojęs tokia praktika. Niekas neuždaro elektrinių, naudodamasis tik politine valia. Lietuvoje viskas įmanoma, juk mes IAE gavome už dyką, o kas gauta už dyką to nevertiname.
Uždarius IAE, Lietuvos elektros energijos kainos vartotojams neabejotinai išaugs. Elektrėnų gaminamos elektros energijos kaina bus kelis kartus brangesnė. Tačiau reikia atsižvelgti ir į tai, jog pasaulyje prognozuojamas naftos kainos kilimas. Kaina gali perkopti 100 dolerių už barelį. Tuomet naudodami dujas, kurios suka turbina prijungtas prie elektros generatorių, kilovatvalandes gaminsime dar brangiau. Kilovatvalandė Lietuvos žmogui gali kainuoti ir 70, ir 80 ct.
Žinoma, taip neatsitiktų, jeigu pavyktų patenkinti Lietuvos elektros energijos poreikį, perkant ją iš Rusijos. Deja, konservatoriai užsiiminėja rusofobijos demonstravimu. Ruošiamasi pirkti elektros iš Ukrainos, Baltarusijos, Estijos, net Kipro – bet šios šalys tėra rusiškos energijos perpardavinėtojos arba neturi tiesioginiu elektros jungčių su Lietuva. Dėl to Lietuvos elektros vartotojai turės gerokai pakratyti savo kišenes arba grįžti į praėjusio šimtmečio pradžią ir pasišviesti žibalinėm lempom. Tai kuo gi Energetikos ministerija nusipelnė šalies žmonėms, ką konkretaus nuveikė per lemtingus metus?