Ministerijos pavadinimas esmės nekeičia
Kitąmet Ūkio ministerija ketina persivadinti į Verslo, inovacijų ir darbo ministeriją. Toks užmojis vėl kainuos nemažą sumą. Negi Ūkio ministras Dainius Kreivys šventai tiki, kad pasikeitus pavadinimui darbas eisis kaip sviestu pateptas? Panašu, kad naivumo ministrui netrūksta. Nuo tada, kai Ūkio ministerijai ėmė vadovauti D.Kreivys situacija ūkio sektoriuje tikrai nepagerėjo. Atvirkščiai. Tai sietina ne tik su visuotine krize. Mano nuomone, ministrui trūksta gebėjimų įgyvendinti ūkio gaivinimo strategiją. O gal šios visai nėra? Verslo ir ekonomikos gairės Lietuvoje lig šiol buvo aiškios – reikia skatinti ekonomikos augimą, priartinti jos lygį prie pirmaujančių ES šalių. Suprantu, kad sunkmečiu sudėtinga rasti lėšų ekonomikos skatinimui, tačiau tai privalo būti pagrindinė užduotis. Jei ministras iš tiesų rūpintųsi šalies verslu ir nustotų tik kalbėti, bet imtųsi realių veiksmų, situacija pagerėtų, nes tikrai yra iš ko.
Kas tie paslaptingi lobiai? Ogi ES struktūrinių fondų lėšos. Planingas jų perskirstymas, projektų ruošimas ir pagaliau pinigų įsisavinimas padėtų iš letargo miego prikelti šalies ekonomiką. Deja, kol kas Ūkio ministras vis dar apsiriboja tuščiais plepalais ir kaltinimais, ką nuveikė, ar ko nepadarė buvusi Vyriausybė. Tik niekaip nesugeba suvokti, kad plepėjimui gaištamas brangus laikas, kad kalbos trunka jau pusmetį, o Lietuvos verslas niekaip negali pajudėti iš mirties taško, netgi atvirkščiai – jis toliau sėkmingai žlugdomas, keliant mokesčius, mažinant Lietuvos žmonių atlyginimus.
Metai įpusėjo, o ES lėšų įsisavinimo situacija artėja prie katastrofiškos: per 5 šių metų mėnesius iš planuotų 5 milijardų litų pervesta gavėjams tik pusė milijardo. Birželio mėnesį pervesta visai menka suma – tik 12 mln. Lt. Akivaizdu, kad ES lėšų įsisavinimas mūsų šalyje faktiškai jau sustojo. O juk šios lėšos iš esmės turėtų sudaryti pagrindą mūsų valstybės politikai įgyvendinti. Pinigus būtų galima panaudoti inovacijų ir technologijų plėtros, įmonių produktyvumo didinimo, eksporto, verslo plėtros aplinkai gerinti. Ir jei tik kas nors iš šalies matantis akivaizdžią situaciją bando kritikuoti ministrą D.Kreivį – šis imasi kontratakos, nė nesugebėdamas paaiškinti, kodėl lėšų įsisavinimas stringa. Visi puikiai žinome – geriausia gynyba – puolimas.
Dabar prastą savo veiklą ministerija bando užglaistyti aiškindama, kad darbo efektyvumą pagerins pakeistas ministerijos pavadinimas? Pakeitus pavadinimą, tvarka ministerijoje nepasikeis. Reikia keisti darbo strategiją, planus. Pagaliau imtis konkrečių priemonių ir realiai gaivinti šalies ūkį – mažinti šalyje nedarbą, kuriant darbo vietas, panaudojant ES lėšas. Planuojama, kad po Ūkio ministerijos pavadinimo pakeitimo bus daromos ir kitos permainos. Sakoma, kad darbuotojų skaičius, palyginti su dabartiniu, sumažės nuo 204 iki 181 etato. Valdančiųjų žodžiais tikėti sunku. Gėtė yra pasakęs – “Elgesys yra veidrodis, parodantis tikruosius veidus”. Kaip galime tikėti, jei konkretus valdančiųjų elgesys to nebeleidžia. Valdantieji per pusmetį ne kartą apvyniojo Lietuvos žmones aplink pirštą. Prieš įkuriant Energetikos ministeriją Premjeras Andrius Kubilius dievagojosi, kad tai valstybei nekainuos nė vieno papildomo cento. Šiandien, kai visiems liepiama veržtis diržus, Energetikos ministerija prašo didinti Energetikos ministerijos etatų skaičių iki 72. O Vyriausybė savo švelnia ranka šį žingsnį palaimino. Tai byloja apie valdančiųjų cinizmą mūsų tautiečių atžvilgiu. Kiekvienas žingsnis pagrįstas melu. Tad kuo žmonėms tikėti? Ar po kiek laiko neatsitiks taip, kad Ūkio ministerijos pervadinimas taps dar viena priežastimi didinti etatų skaičių, ar nepareikalaus didesnių lėšų iš taupančiųjų kišenės? Tebūnie tai ministro D.Kreivio sąžinės reikalas.
gerai pavarei