Neteisėtai praturtėjusieji turi būti baudžiami
Seimo narys Andrius Šedžius džiaugiasi, kad Seimas pagaliau patvirtino prieštaringai vertintas ir daug diskusijų sukėlusias Baudžiamojo Kodekso (BK) pataisas, kuriomis leista plačiau taikyti turto konfiskavimą.
Svarstant BK pataisas A. Šedžius irgi pateikė pasiūlymus, kuriais siekė papildyti ar aiškiau apibrėžti išplėstinio turto konfiskavimo esmę ir atsakomybę už neteisėtą praturtėjimą. Nors ne visoms Seimo nario pataisoms buvo pritarta, parlamentaras džiaugiasi, kad esminės BK pataisos sulaukė pritarimo.
“Baudžiamajame Kodekse įtvirtinta išplėstinio turto konfiskavimo sąvoka. Tai reiškia, kad valstybės nuosavybėn bus perimamas kaltininko turtas tais atvejais, kai bus pagrindas manyti, jog turtas įsigytas nusikalstamu būdu ir kaltininkas negalės turto pagrįsti teisėtomis pajamomis. Be to, kaltininkui priklausantis konfiskuotinas turtas turės būti konfiskuojamas visais atvejais, net ir tada, kai turtas perleistas šeimos nariams, artimiesiems, giminaičiams” – sakė A. Šedžius ir pridūrė, jog jis siūlė konfiskuoti kaltininko turtą perleistą ne tik giminaičiams, bet ir tretiesiems asmenims (sugyventiniams, draugams), tačiau šis parlamento siūlymas nesulaukė pritarimo.
Seimo narys primena, kad išplėstinis turto konfiskavimas bus taikomas, kai kaltininkas pripažintas padaręs apysunkį, sunkų arba labai sunkų tyčinį nusikaltimą, iš kurio jis turėjo ar galėjo turėti turtinės naudos, kaltininkas turi BK uždraustos veikos padarymo metu, po jos padarymo arba per penkerius metus iki jos padarymo įgyto turto, kurio vertė neatitinka jo teisėtų pajamų, ir šis skirtumas viršija 250 MGL dydžio sumą, arba per šiame punkte nurodytą laikotarpį kitiems asmenims yra perleidęs tokio turto, baudžiamojo proceso metu kaltininkas nepagrindžia šio turto įsigijimo teisėtumo.
Pagal priimtas BK pataisas tam, kuris turėjo nuosavybės teise didesnės negu 500 MGL vertės turtą, žinodamas arba turėdamas ir galėdamas žinoti, kad tas turtas negalėjo būti įgytas teisėtomis pajamomis, grės bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.