Brangiausia skolintis iš savų
Analizuodamas Šiaulių miesto savivaldybės skolas bankams, šiaulietis Seimo narys Andrius Šedžius piktinasi, kad brangiausiai miestas skolinasi (moka didžiausias palūkanas) iš Šiaulių banko – banko, kurio viena iš savininkių yra pati Šiaulių miesto savivaldybė.
“Seb” bankui už paskolintus pinigus moka 2,69 procento, “Nordea bank” – 3,48 procento, “Dnb Nord” bankui – 4,2 procento vidutinių metinių palūkanų, o Šiaulių bankas “lupa” 5,33 procento metinių palūkanų”, – pastebi A. Šedžius.
Parlamentaras jau anksčiau yra sakęs, kad Šiaulių banko akcijos – nereikalingas ir naudos miestui nenešantis turtas, kurį pardavus gautus pinigus būtų galima panaudoti žymiai efektyviau.
Nors Savivaldybei priklausančios Šiaulių banko akcijos įtrauktos į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau A. Šedžius nesitiki, kad dabartinė Šiaulių miesto valdžia norės Šiaulių banko akcijas parduoti. Jo teigimu, Šiaulių bankas turi dabartinių Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narių ir vadovų palaikymą, nes net penki Tarybos nariai savo deklaracijose yra nurodę turį Šiaulių banko akcijų. Kadangi sprendimus dėl skolinimosi priima Taryba, todėl ir skolinamasi iš savų, nesvarbu, kad brangiai.
1991 metais, kuriant Šiaulių banką, Šiaulių miesto savivaldybė buvo viena iš steigėjų. Dabar Savivaldybė turi beveik 1,16 milijono banko akcijų. Vienos akcijos nominali vertė – vienas litas. Savivaldybės turimos akcijos sudaro beveik 1 procentą iš visų banko akcijų.
Savivaldybės atstovai tikina, kad prasidėjus ekonominiam nuosmukiui buvo svarstoma galimybė Šiaulių banko akcijas parduoti. Tačiau esą akcijų rinkos vertė smuko ir nuspręsta laukti geresnių laikų.
“Apskritai manau, kad reikėtų grįžti prie Šiaulių banko steigimo istorijos. Ne Savivaldybės funkcija yra užsiiminėti bankininkyste. Keista, kad toks beprecedentis įvykis, kai viešieji finansai buvo investuoti į privatų sektorių, praėjo nebaudžiamai. Kas būtų, jei tarybos nariai sutartų ir priimtų sprendimą investuoti, pavyzdžiui, 10 milijonų litų į AB “Prekybos centras” akcijas, kurio savininkai ar darbuotojai būtų tie patys tarybos nariai? Su Šiaulių banko akcijomis situacija analogiška, nes miesto mokesčių mokėtojų pinigai buvo investuoti į banką”, – sakė A. Šedžius.
Parlamentaras pažadėjo kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kad ši išaiškintų, ar Šiaulių banko akcijų turintys tarybos nariai nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų balsuodami už Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimus, susijusius su šiuo banku.