Kodėl Lietuvos gyventojai moka aukščiausią kainą už gamtines dujas?
Lietuvos gyventojai turi būti dėkingi konservatoriams Andriui Kubiliui, Energetikos ministrui Arvydui Sekmokui ir jų vykdomai „pseudopatriotinei“ politikai“ Socialdemokratų valdymo laikais dėl dujų kainos nekentėjo gyventojų piniginės, nes privatizavus „Lietuvos dujas“, Lietuva mokėjo „Gazpromui“ sutartinę kainą, kuri buvo gerokai mažesnė už ES vidurkį. Tuo metu dujų kaina buvo nereguliuojama, nes privatizavimo sutartyje Lietuva buvo įsipareigojusi nereguliuoti dujų kainos iki 2015 metų. 2007 m. V.Uspaskich, J.Veselkos iniciatyva, entuziastingai pritariant konservatoriams, Seime buvo priimtas įstatymas leidžiantis reguliuoti dujų kainas. Socialdemokratai priešinosi, balsuodami prieš sutarties pažeidimą bei įspėdami, kad dujų kaina kils. Anot Seimo nario Andriaus Šedžiaus, tai buvo padaryta didelė klaida, nes dujų kaina išties pakilo.
Antroji klaida buvo padaryta, kai buvo imtasi iniciatyvos reguliuoti dujininkų viršpelnius. V.Uspaskich, darbiečių, konservatorių balsais Seime priimtu įstatymu buvo nuspręsta reguliuoti dujininkų ikimokestinį pelną iki 5 proc. Socialdemokratai tada įspėjo, kad monopolistas atsiims savo pelną su kaupu, pakeldamas importuojamų dujų kainą. Taip ir atsitiko. Lietuvos vartotojai moka didesnę kainą nei vokiečiai. „Dujotekana“ gamtines dujas Lietuvai tiekia per „Gastream“, Šveicarijoje įsteigtą įmonę, turėdama dar didesnius viršpelnius nei iki pelno reguliavimo. Tas pats atsitiko ir su „Gazpromo“ pelnu. Kas kenčia? – klausia Seimo narys Andrius Šedžius. Aišku, vartotojai.
Europos Komisija pasiūlė Lietuvai, Latvijai, Estijai bei Suomijai išimtinį vėlesnį dujų sektoriaus skaidymą dėl didelės šių valstybių rinkos izoliacijos. Latvijos parlamentas įstatymu įtvirtino išimties galiojimą iki 2014 metų, Estija nepareiškė jokios pozicijos, o Lietuva vėl nori tapti pioniere, pasiruošusi pasirinkti patį radikaliausią – nuosavybės atskyrimo būdą. Neabejotina, kad kainos dar kartą padidės, tvirtina Andrius Šedžius. Tą liudija ir ketinimai nuo liepos 1 d. 25 proc. kelti dujų kainas..
Konservatorių Vyriausybė parengė dujų sektoriaus liberalizavimo koncepciją, kurioje skirstymą ir tiekimą planuojama atskirti nuo perdavimo (magistralinio dujotiekio), o ilgainiui magistralinį dujotiekį nacionalizuoti. Jeigu beatodairiškai bus vykdoma dujų sektoriaus liberalizavimo koncepcija, „Gazpromas“ gali pasielgti taip, kaip pasielgė „Dujotekana“ – dujų tiekimą perduoti olandų ar britų bendrovei, tad vietoj 340 dolerių už 1000 kubinių metrų, kuriuos dabar moka Lietuva, tektų mokėti 360 dolerių. Nesuprantama, kodėl dėl konservatoriško pseudopatriotizmo Lietuvos žmonės turi kęsti energetinį skurdą? , – klausia Andrius Šedžius