“Neoleo” arba, ką Vyriausybė slepia nuo visuomenės?
Šių metų gegužės 5-ąją priimtas Vyriausybės nutarimas dėl trečiojo energetinio paketo įgyvendinimo koncepcijos. Paketo neruošė Energetikos ministerija, koncepcija buvo nupirkta už 870 tūkstančių litų. Už tokią nemažą pinigų sumą tikimasi koncepcijoje rasti naujų idėjų.
Nuo 2012 m. sausio 1 d. Lietuva privalės įgyvendinti trečiąjį paketą. Laiko dar yra, tačiau įstatymų projektai turi būti rengiami jau dabar. Koncepcijoje nurodomas pagrindinis principas – kaip atskirti elektros energijos gamybą nuo skirstymo ir pardavimo. Nors ši idėja gvildenama ne vienerius metus, šįkart visas elektros ūkis suskirstytas į penkis blokus. 1. – Visagino atominė elektrinė (kurią rengiamasi atidaryti); 2. “Lietuvos energija” ir jos gamintojai (Elektrėnų šiluminė elektrinė, Kauno hidroelektrinė, Kruonio HAE); 3. Lietuvos skirstomieji tinklai; 4. Elektros birža, elektros jungtys su kitomis šalimis; 5. Aptarnavimo paslaugas teikiantis juridinis asmuo. Bloko, į kurį įeina Lietuvos skirstomieji tinklai, akcijos yra perduodamos Visagino atominei elektrinei. Elektrinei taip pat perduodamos ir gamintojų bloko akcijos.
Naujai AE ieškomas strateginis investuotojas, kuris iš esmės savo pinigais pastatytų mums elektrinę.
Lietuva norėtų turėti bent 34 proc. naujosios AE. Tačiau tam reikia užstatyti arba perduoti kokį nors turtą, kad gautume kreditinių išteklių, kad turėtume įtakos naujoje elektrinėje. Kyla klausimas, ką Lietuva galėtų perduoti? Būtent tas akcijas, kurias gauna Visagino AE. Reiškia, kad Lietuva prarastų kontrolinį akcijų paketą, o gal ir visas akcijas, visų skirstomųjų tinklų, visų trijų pagrindinių gamintojų. Potencialiai kuriamas “Neoleo” – naujas “Leo”. Jis gali užgrobti turtą, nepaisydamas visuomenės interesų”, – apie galimas grėsmes mano Seimo narys Andrius Šedžius.
Gali būti, kad turtas bus paimtas, o atominė elektrinė taip ir liks nepastatyta. Juk versle žiūrima, kur parduoti savo prekę ar paslaugą. Panašiai ir šioje situacijoje – jei aplink Lietuvą kelių šimtų kilometrų spinduliu veiks trys atominės elektrinės, tai ar bebus kam parduoti elektrą?
Jei neturi, kur parduoti, ar apskritai verta investuoti? Jei strateginiam investuotojui perduotume visas tų pagrindinių skirstomųjų, perdavimo ir gamybos tinklų akcijas, mes liktume su dalimi atominės elektrinės akcijų, bet netektume visos dalies mums labai svarbių infrastruktūros elektros ūkio objektų”.
Kuriama bendrovė, tik visos jos akcijos priklauso Lietuvos Vyriausybei. Ką dabar daro konservatorių Vyriausybė, Lietuva nežino. Nedalyvauja nė vienas opozicijos atstovas, nežinau ar yra koalicijos atstovų. Viskas daroma po kilimu”, – piktinosi Andrius Šedžius.