Video

Šildymo sutrikimai

TubePress

Problem retrieving videos from provider: Not Found

Andrius Šedžius: “Nusisukti nuo saulės, dar nereiškia – atsisukti į pasaulį”

Įstatymas dėl motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo Seime bus svarstomas dar kartą, nes Prezidentė pradinį jo variantą vetavo. Iš dviejų taupymo būdų: arba visiems po truputį, arba – ne visiems, bet daugiau, – Vyriausybė pasirinko antrąjį variantą. Vasaros pradžioje Lietuvos socialdemokratų partija visomis jėgomis kovojo prieš motinystės (tėvystės) išmokų mažinimą, ką padaryti užsimojo paskutines kelnes iš Lietuvos žmonių atimantys valdantieji. Socialdemokratų frakcija prašė Prezidentės Dalios Grybauskaitės vetuoti įstatymą, pagal kurį nuo rugsėjo 1-osios 10 procentų būtų mažinamos išmokos vaikus auginančioms motinoms ir tėvams. Mes tikėjomės, kad vetavus įstatymą projektas bus taisomas, tačiau to pasiekti nepavyko. Rugsėjo 15 d. Seimas pripažino prezidentės teisę vetuoti įstatymą, tačiau kilo diskusijų, kodėl vaikus auginantys tėvai užsitarnavo daugiau privilegijų ir yra labiau pažeidžiami nei bedarbiai ar sergantys žmonės. Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vetuodama minėtą įstatymą, rėmėsi Konstitucija, kurioje teigiama, kad valstybė globoja šeimas, auginančias ir auklėjančias vaikus namuose, įstatymo nustatyta tvarka teikia joms paramą. Ši Konstitucijos nuostata įpareigoja valstybę užtikrinti šeimų ekonominį ir socialinį saugumą, sukurti šeimoms galimybes apsirūpinti pakankamomis pajamomis, tuo sudarant palankias sąlygas auginti vaikus.

Valdantiesiems sumanius atimti iš motinų žadėtas išmokas, pažeisti teisėti jų lūkesčiai. Tačiau nukenčia ne tik motinos, juk mažintos ir bedarbio bei ligos socialinės išmokos. Prezidentė, vetuodama įstatymą, pasiūlė jį taikyti nuo 2010 m. liepos 1 d. naujai skiriamoms motinystės (tėvystės) pašalpoms. Nuo kitų metų liepos 1 d. visos motinystės (tėvystės) pašalpos turės dar labiau mažėti ir būti mokamos pagal kitą tvarką: pirmais vaiko auginimo metais jos sieks 90 proc., antraisiais – 75 proc. gauto darbo užmokesčio.

Liaudis sako: “Nusisukti nuo saulės, dar nereiškia – atsisukti į pasaulį”. Įstatymas vetuotas, bet ar iš tiesų pagerės motinų padėtis. Valdantieji tauškia apie solidarumą, tačiau siūlomi įstatymų projektai toli gražu nekvepia solidarumu ar lygybe. Solidarizuotis turi tie, kurie dar turi iš ko tai daryti. Turi būti apgintos labiausiai pažeidžiamos socialinės grupės. Teikiamame įstatyme nėra lygiavos principo. Įvestos grindys leidžia apsaugoti tik tas motinas, kurios uždirbo mažiau ir mokėjo mažesnius mokesčius. Tos motinos, kurios uždirbo daugiau ir mokėjo valstybei didesnius mokesčius, pinigų neteks. Tai kurgi lygybė, kur solidarumas? Manau, nesuvokiamas ir dar vienas šio įstatymo skirsnis – numatoma, kad šis įstatymas galios iki 2012 metų birželio. Įdomu, kas Lietuvoje, užima Saliamono vietą – kas sprendžia, kada baigsis ekonominė krizė? Mano akimis, galiojimo datos nustatymas yra gryniausias absurdas. Jei sunkmetis baigsis greičiau negu manoma, nepaisant geresnės ekonominės situacijos, negalėsime grįžti prie senosios tvarkos. Dar porą metų teks gyventi pagal įstatymą, nenaudingą Lietuvos žmonėms.



Komentuoti

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin