KUO UNIKALUS, SVARBUS IR REIKŠMINGAS KIEKVIENAM ES PILIEČIUI EUROPARLAMENTAS?
Alvydas Šedžius,
LSDP Šiaulių m. skyriaus pirmininkas
Penkeri metai – tiek Lietuva yra Europos Sąjungos (ES) narė. Šios narystės buvo siekiama keturiolika metų. Taigi, kas pasikeitė Lietuvos žmonių gyvenime per visus devyniolika metų?
Europietiškesni tapo keliai su jų infrastruktūra, eismo saugumu bei gyvosios gamtos išsaugojimą užtikrinančiomis priemonėmis (laukinių gyvūnų užtvaromis). Pasikeitė miestai ir miesteliai, atsirado grakštūs pastatai, puikūs prekybos centrai, degalinės šalia gyvenamųjų namų (o kiek buvo aistrų ir beprasmės kovos), žaliosios vejos – ir visa tai tampa gyvenimo norma.
Kur kas sunkiau pastebėti pasikeitimus žmonių sąmonėje, sampratoje, elgsenoje, tačiau jų yra. Puikus pavyzdys – kelionės ir pasienio zonos postai, pro kuriuos jau galime žengti “kiaurai”. Nebereikia laukti milžiniškose eilėse, kiekvienas gali jaustis esąs lygus europietis. Vyresnės kartos žmonėms tai kelia pasididžiavimo jausmą, o jaunimui – tai gyvenimo norma. Lietuvai įsijungus į Šengeno erdvę sugriuvo sienos. Privalumus galima vardinti be galo. Pagerėjo situacija prekybos, verslo srityse. Greitai prie to pripratome ir manome, jog taip ir turi būti. Tačiau gyvenime niekas nevyksta šiaip sau. Jei nori gauti gerą rezultatą, reikia dirbti.
Kad būtume verti vadintis ES nariais, privalome dėti visas pastangas, turtinant bendrą erdvę, tobulinant jos valdymą. Todėl pirmas ir, bene svarbiausias žingsnis – dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose. Šių metų birželio 7-ąją beveik pusė milijardo europiečių rinks savo atstovus į Europarlamentą. Mūsų šalis išsirinks 12 atstovų. Beje, kai kuriose kitose valstybėse rinkimai vyksta ne tą pačią dieną, bet birželio pradžioje, tačiau atstovus rinksis visos 27 šalys narės. Tuo ir unikalus EP.
Ruošiantis rinkimams, reikia apmąstyti, ką galime padaryti geriau negu buvo, kaip galime daryti įtaką ES šalių piliečių gyvenimui, kad jis keistųsi į gerą. Žinoma, padaryti galima, tačiau mes privalome rinkti tokius kandidatus, kurie tinkamai atstovaus mūsų šaliai – kurie drąsiai galės teikti siūlymus, juos argumentuotai apginti ir siekti, kad būtų priimami kitokie įstatymai bei direktyvos. Tam reikia labai gero pasirengimo, tiek visų Lietuvos teisinių aktų bei normų, tiek visos ES norminių dokumentų išmanymo.
Jau antrą kadenciją teko dalyvauti Europos regionų komiteto darbe. Tiesa, pirmą kartą su ES struktūromis teko susipažinti 2002-aisiais, kai su Lietuvos apskričių vadovais lankėmės Briuselyje ir įvairiapusiškai pristatėme Lietuvos apskritis. Tai vyko dar iki įstojimo į ES. Jau tada supratome, kad savo šalį pristatyti patiems yra labai svarbu. Lietuva pagal gyventojų skaičių sudaro tik 0,7 procento viso ES gyventojų skaičiaus. Mano nuomone, “mažas” turi pats daug judėti, kad taptų patikimas, taigi, ir mūsų europarlamentarai privalo būti aktyvūs, daug dirbti, įvertinant tai, kad Lietuvos atstovai sudarys tik pusantro procento visų europarlamentarų.
Labai taiklus LSDP rinkimų į EP šūkis – Svarbiausia – žmogus! Šiuo laikotarpiu visi europarlamentarų darbai turi būti nukreipti į šio šūkio realizavimą. Mes privalome sudaryti sąlygas darbo vietų išsaugojimui bei naujų kūrimui, nes tai padės gaivinti ir plėtoti ekonomiką. Mes privalome siekti suvienodinti minimalius atlyginimus. Jie turi būti tokie, kad žmonės galėtų gyventi oriai, europietiškai. O pensijos ir kitos socialinės išmokos turi atitikti žmogaus poreikius. Gerėjant ekonomikai, pensijos ir socialinės išmokos privalo adekvačiai didėti. Visos kitos problemos EP turi būti sprendžiamos suplanuota tvarka, sistemingai ir nuosekliai.